Miesto podnikania je adresa, ktorá je zapísaná v živnostenskom registri. V prípade živnostníkov, ktorí podnikajú z domu, je to adresa trvalého bydliska, prípadne iná adresa, ktorú si zvolia. Pokiaľ adresa miesta podnikania nie je totožná s adresou bydliska, musí sa pri ohlásení živnosti preukázať oprávnenie užívať túto nehnuteľnosť (súhlas vlastníka nehnuteľnosti, zmluva o prenájme alebo list vlastníctva k nehnuteľnosti, ktorý sa prikladá k ohláseniu) (§ 46 živnostenského zákona).

Prevádzkareň podľa § 17 živnostenského zákona je priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť.

Prevádzkarňou nie je priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti, čo môže byť:

  1. priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
  2. stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
  3. miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
  4. výstavné priestory a vzorkové predajne,
  5. priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie,
  6. predajné miesto zriadené, určené alebo slúžiace na účely vykonávania podnikateľskej činnosti, umožňujúce uzatvorenie zmluvy bez súčasnej fyzickej prítomnosti zmluvných strán.

Prevádzkarňou nie je ani technické a tech­nologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti, čo môžu byť:

  1. stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie,
  2. zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu,
  3. vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
  4. pojazdné predajne,
  5. zariadenia na poskytovanie reklamy,
  6. predajné automaty.

Za prevádzkareň sa považuje napríklad kaderníctvo, predajňa, reštaurácia a iné.

Existuje aj tzv. združená prevádzkareň a ro­zumie sa ňou trvalo zriadený priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť na účel výroby finálneho produktu v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí. Podľa osobitných predpisov (§ 7 ods. 3 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka, § 15 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa) musí byť prevádzkareň označená na vhodnom a trvale viditeľnom mieste obchodným menom, sídlom podnikateľa, ku ktorému sa pripojí názov prevádzkarne a iné náležitosti prevádzkarne:

  • prevádzková doba určená pre spotrebiteľa,
  • meno, priezvisko osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne,
  • kategória a trieda ubytovacieho zariadenia (na základe vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR č. 419/2001 Z. z., ktorou sa upravuje kategorizácia ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried).

Údaje o prevádzkarni sa zapisujú už do formulára na ohlásenie živnosti k jednotlivým predmetom podnikania. Ak sa však prevádzkareň otvára neskôr, je potrebné dátum jej zriadenia oznámiť živnostenskému úradu najneskôr v deň jej zriadenia. Údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov, ktoré vyžiada priamo príslušný živnostenský úrad a ktoré sú potrebné na overenie bezúhonnosti, tvoria samostatnú časť formulára na ohlásenie živnosti (časť C). Uvádzajú sa tu osobné údaje živnostníka aj zodpovedných zástupcov, ich predchádzajúce mená, priezviská, tak isto aj ich rodičov.